BIP
UZBROJENIE

ZESTAW 9K33M2 - OSA
(w kodzie NATO SA-8 GECKO)

Samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy "OSA-AK" to pojazd służący do zwalczania celów z prędkością do 500 m/s na wysokości do 5000 metrów i w odległości do 10 500 metrów w każdych warunkach atmosferycznych. Zestaw jest wyposażony w system REGA 2 umożliwiającego dowiązanie topograficzne położenia własnego za pomocą systemu GPS, dokładne zobrazowanie pełnej sytuacji w powietrzu przesyłanej od jednostki nadrzędnej oraz przesyłanie meldunków do dowódcy baterii. Posiada też możliwość automatycznego przydziału celów dla dowódcy PRWB.

 

ZESTAW 2K12 - KUB
(w kodzie NATO SA-6 GAINFUL)

System kierowanych rakiet ziemia–powietrze opracowany na początku lat 60., przeznaczony do obrony wojsk i obiektów przed środkami napadu powietrznego lecącymi z prędkością poddźwiękową i naddźwiękową na wysokości od 50 do 10000-14000 m i odległości od 3,5 do 24km. Zestaw (bateria rakiet) składa się z: stacji radiolokacyjnej wykrywania i naprowadzania SURN 1S91M1(SSWN), czterech wyrzutni SPU 2P25M1(SW), rakiet kierowanych 3M9ME lub 3M9M3E (PRK), dwóch samochodów transportowo-załadowczych (STZ), systemu zautomatyzowanego kierowania ogniem K-1 i wyposażenia dodatkowego.

 

23 MM PRZECIWLOTNICZY ZESTAW RAKIETOWY ZUR-23-2KG

23 mm Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy ZUR-23-2KG z elektrycznymi układami napędowymi, przeciwlotniczym zestawem rakietowym GROM oraz celownikiem kolimatorowym CKE-2 z podwójną balistyką jest przeznaczony do zwalczania nisko lecących celów powietrznych takich jak: samoloty, śmigłowce, rakiety skrzydlate, desant powietrzny oraz nieopancerzone i lekko opancerzone cele naziemne. Strzelanie odbywa się z krótkich przystanków, z miejsca, w różnych warunkach atmosferycznych oraz porach doby. Zestaw artyleryjsko – rakietowy ZUR-23-2 KG wyposażony w dwie armaty 23 mm oraz zespół startowy rakiet Grom o zasięgu: armat do 2,5 km i rakiet do 5 km.

 

PRZENOŚNY PRZECIWLOTNICZY ZESTAW RAKIETOWY (PPZR) GROM

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (PPZR) GROM przeznaczony jest do rażenia samolotów odrzutowych, turbotłokowych i tłokowych, a także śmigłowców na kursach spotkaniowych i pościgowych w warunkach rzeczywistych i sztucznych zakłóceń cieplnych - przy wzrokowej widoczności celu.

 

ZAUTOMATYZOWANY WÓZ DOWODZENIA ZWD-10R ŁOWCZA 3K

Zautomatyzowany wóz dowodzenia ZWD-10R jest to samodzielny obiekt przystosowany do pracy na postoju i w ruchu, przeznaczony do kierowania działaniami oddziałów i pododdziałów przeciwlotniczych na szczeblu taktycznym, wykorzystujący odpowiednią wersję oprogramowania. Ponadto wynośne stanowisko pracy z oprogramowaniem użytkowym umożliwia wymianę dokumentów sformalizowanych w zautomatyzowanym systemie dowodzenia SZAFRAN-ZT oraz pozwala na rozwinięcie kolejnych stanowisk pracy sztabu pułku/dywizjonu przeciwlotniczego. Maksymalna liczba źródeł rozpoznania radiolokacyjnego – 5.

 

WÓZ DOWODZENIA WD-2001

Wóz dowodzenia WD-2001 przeznaczony jest do pracy w zautomatyzowanym systemie dowodzenia i kierowania ogniem. Stanowi on fragment systemu dowodzenia wojskami obrony przeciwlotniczej Wojsk Lądowych. System umożliwia wymianę informacji o dowiązaniu topograficznym, celach oraz wymianę depesz sformalizowanych. Przystosowany do współpracy z ZWD ŁOWCZA oraz NUR-22.

 

STACJA RADIOLOKACYJNA WYKRYWANIA CELÓW TYPU NUR-22

Stacja radiolokacyjna wykrywania celów typu NUR-22 przeznaczona jest do wykrywania i śledzenia celów nisko lecących. Określa ona odległość i azymut oraz przynależność za pomocą urządzenia rozpoznawczego „SUPRAŚL”. Stacja jest zamontowana na opancerzonym podwoziu SPR-22 z silnikiem TATRY-815, co umożliwia wysoką mobilność stacji i daje niezbędną ochronę załodze. Pojazd wyposażony jest w dwa własne agregaty prądotwórcze oraz system nawigacji lądowej, co pozwala na rozwinięcie, uruchomienie i zorientowanie radaru nawet bez opuszczania kabiny przez załogę. Stacja współpracuje z wozem dowodzenia ZWD 10 ŁOWCZA-3 w systemie automatycznego przekazywania danych w trybie TDMA. Może być stosowana na szczeblu taktycznym, gdzie jest konieczne szybkie przemieszczanie się w bardzo trudnych warunkach terenowych i osiągnięcie natychmiastowej gotowości działania. Maksymalny zasięg wykrywania do 120 km.

 

SAMOBIEŻNY PRZECIWLOTNICZY ZESTAW RAKIETOWY POPRAD

Samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD jest przeznaczony do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu. SPZR POPRAD może być stosowany do osłony kolumn wojsk, miejsc postoju, stanowisk dowodzenia i zgrupowań, oraz lotnisk, portów, zakładów przemysłowych, węzłów komunikacyjnych itp. przed uderzeniami środków napadu powietrznego.

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych