BIP
AKTUALNOŚCI
SPOTKANIE DOWÓDCÓW W KOSOWSKIEJ GMINIE HANI I ELEZIT
10.02.2017
8 lutego dowódca JRD-S pułkownik Mustafa Ihsan Tavazar, dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR ppłk Mariusz Janikowski oraz oficerowie Polskiego Zespołu Łącznikowo-Moniturującego spotkali się z burmistrzem gminy Hani i Elezit Panem Rufki Suma

Po przywitaniu przybyłych gości, burmistrz gminy wyraził wdzięczność w imieniu własnym oraz mieszkańców za wsparcie jakie dają siły pokojowe KFOR oraz podziękował za dobrą współpracę z polskim zespołem LMT, która trwa od wielu lat. Następnie Rufki Suma przedstawił najważniejsze informacje na temat gminy, a także poinformował o bieżących wydarzeniach.
Następnie głos zabrał dowódca JRD-S pułkownik Mustafa Ihsan Tavazar „Dziękuję za przyjęcie nas u Pana w Gminie. Kosowo dużymi krokami idzie do przodu. Rozwija się w dużym tempie, co jest zasługą narodu kosowskiego i jego przywódców. Kosowski naród przeżył ciężkie czasy, ale powinien skierować się w kierunku przyszłości i rozwoju”.
Podczas spotkania rozmawiano głównie o sytuacji ekonomicznej oraz bezpieczeństwie w gminie.
Burmistrz Rufki Suma opowiedział o planach rozwoju gminy oraz czekających ją projektach modernizacji infrastruktury. Sytuację ekonomiczną przedstawiał jako stabilną i rozwijającą się w dość szybkim tempie.
Ponieważ gmina Hani i Elezit położona jest w południowo-wschodniej części Kosowa, blisko granicy z Macedonią, temat bezpieczeństwa był istotnym punktem spotkania. Według raportów miejscowej policji gmina oceniana jest jako spokojna, z małą ilością odnotowanych przestępstw. Burmistrz wspomniał, że wspólne patrole polskich żołnierzy z kosowską policją znacznie przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie. Ponadto, współpraca ta jest bardzo efektywna i ma ogromne znaczenie dla miejscowej ludności.
Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR ppłk Mariusz Janikowski przypomniał zebranym o wieloletniej obecności polskich wojsk w Republice Kosowa, którzy obecni są tu od 1999 roku. „Panie burmistrzu, to dzięki wsparciu i życzliwości lokalnych władz, polscy żołnierze mogą realizować zadania na wysokim poziomie, a wzajemna współpraca przynosi wiele korzyści dla obu stron. Jest mi niezmiernie miło, że nasi żołnierz są tak pozytywnie odbierani w gminie Hani i Elezit” – powiedział dowódca PKW KFOR.
Na zakończenie spotkania dowódca JRD-S oraz dowódca PKW KFOR wręczyli burmistrzowi gminy pamiątkowy ryngraf oraz zapewnili o dalszym wsparciu wojsk KFOR oraz obecności w rejonie odpowiedzialności.
Spotkanie miało charakter dyplomatyczny, służący budowaniu wzajemnego zaufania i wzmocnienie wizerunku polskiego Zespołu Łącznikowo-Monitorującego, funkcjonującego w ramach sił KFOR.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Tekst i zdjęcia : por. Kamila Makowiecka-Fijołek
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych