BIP
KRONIKA PUŁKU 2013
ZAKOŃCZENIE I SZTAFETOWEGO BIEGU PRZECIWLOTNIKÓW
07.10.2013
Meldunek Szefa Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu oraz przekazanie tuby z Decyzją Ministra Obrony Narodowej podczas uroczystego Apelu z okazji nadania imienia Patrona Pułku zakończył tegoroczną edycję biegu.

Meldunek Szefa Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu oraz przekazanie tuby z Decyzją Ministra Obrony Narodowej podczas uroczystego Apelu z okazji nadania imienia Patrona Pułku oraz Święta 4.Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego zakończył tegoroczną edycję Sztafetowego Biegu Przeciwlotników im gen. dyw. Stefana Roweckiego 'Grota'. Bieg który odbył się pod Patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego i którego współorganizatorem było Wojskowe Stowarzyszenie Sportowe 'Grot' jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Pułku.

Na etapie programowania założyliśmy sobie trzy cele, pierwszy to propagowanie sportu masowego w tym wypadku biegu - charakteryzuje płk Mirosław SZWED drugi to oddanie hołdu w miejscach Pamięci Narodowej w miejscowościach etapowych, trzeci to spotkania z młodzieżą na temat zarówno Patrona Pułku gen. dyw. Stefana Roweckiego 'Grota' jak i współczesnego wizerunku Pułku. Bieg był podzielony na odcinki 'terenowe' i 'miejskie'. Szczególnie satysfakcjonujące były odcinki miejskie - podkreśla mjr Krzysztof DUBANIEWICZ. Na tych odcinkach biegliśmy razem z młodzieżą, przypomnijmy na odcinku Leszczyńskim z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Nietążkowa oraz Zespołu Szkół Technicznych im. 55 Poznańskiego Pułku Piechoty, we Wschowie z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana oraz Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, w Sławie z uczniami Gimnazjum im. Ludwika Stępczaka, w Nowej Soli z uczniami z Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a na odcinku Zielonogórskim z uczniami Liceum Ogólnokształcące Nr 3 oraz z Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku. W czasie Biegu nie chodziło o bicie rekordów czy 'robienie czasu' Celem było wspólne uczestniczenie w tej formie obchodów Naszego Święta. Byliśmy razem i to w świetnej atmosferze - podkreśla kpt. Bogumił SZYNAKA.

Ważną częścią Biegu były uroczystości przed pomnikami i tablicami pamiątkowymi oraz spotkania z młodzieżą. To była ważna lekcja historii. Zapalaliśmy znicze przed pomnikami w Święciechowie, Wschowie, Sławie, Nowej Soli. To były momenty szczególne. Czas refleksji i zadumy. Dla mnie szczególnie istotne jest to, że w tych uroczystościach uczestniczyła razem z nami młodzież - zauważa mjr Dariusz PODSIADŁY. Czy jest odniesienie do postaw patriotycznych i obywatelskich które prezentował płk Stefan Rowecki, późniejszy legendarny 'Grot' w okresie dowodzenia 55 Poznańskim Pułkiem Piechoty i w latach okupacji do postaw dnia dzisiejszego? Czy patriotyzm polega tylko i wyłącznie na czynach heroicznych? To tylko niektóre pytania na spotkaniach z młodzieżą. Byliśmy mile zaskoczeni aktywnością i dojrzałością wypowiedzi młodzieży we wszystkich Szkołach - podkreśla por. Renata DYMERSKA.

Uważam, że cele, które sobie postawiliśmy w etapie programowania biegu zostały osiągnięte podsumowuje Dowódca Pułku płk Mirosław SZWED. Pragnę serdecznie podziękować Pani Marszałek Województwa Lubuskiego, Lubuskiemu Oddziałowi Żandarmerii Wojskowej, Policji Państwowej i Straży Miejskiej w Lesznie, Wschowie, Sławie, Nowej Soli i Zielonej Górze, Władzom Samorządowym, Dyrekcji, nauczycielom i uczniom Szkół, których reprezentacje Biegły razem z nami i dzięki uprzejmości, których mieliśmy okazje do zaprezentowania Naszego Pułku. Dziennikarzom dziękuje za upowszechnienie idei Biegu. Dziękuje za wyrozumiałość i przepraszamy mieszkańców za chwilowe utrudnienia w ruchu.

Sztafeta w programie obchodów święta pułku będzie realizowana jako stałe przedsięwzięcie upamiętniające nieistniejące już pułki których tradycje kultywujemy - podsumowuje Dowódca i dodaje- przyszłoroczna edycja biegu planowana jest z Bolesławca do Leszna

mjr Dariusz PODSIADŁY


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych